Co je otravnější než domýšlivé nebo pohrdavé dítě, které se neustále chlubí (možná kromě dospělého, který se chová stejně)? 🙄
👶 Od narození se na své dítě díváte s důvěrou a laskavostí, abyste mu předali ten pocit, že už teď – a i v budoucnu – dokáže všechno, co si vezme do hlavy, pokud tomu dá potřebné úsilí. Nabité sebedůvěrou vám každý den dokazuje, že máte pravdu.
🤔 Ale je sebevědomí opravdu jenom pozitivní? Může mít dítě příliš velké sebevědomí?
Neplést si sebevědomí s nezdvořilostí
Domýšlivé, drzé dítě, které si hraje na šéfa… není ve skutečnosti sebevědomé. Často je to právě naopak!
🧢 Znáte přísloví „šaty nedělají člověka“ – to platí i pro „vzhled sebevědomí“: sarkasmus, pohrdání, vytahování se…
😔 Jakmile si to uvědomíte, neodsuzujte dítě (nebo dospělého), který si takovou „masku“ nasazuje – často je to známka toho, že mu opravdová sebedůvěra zoufale chybí.
Co je opravdová sebedůvěra?
💡 Je to ta vnitřní síla, která vás nese! Ten tichý vnitřní hlas, který vás ujišťuje o vašich schopnostech a talentu navzdory vašim slabostem.
🔧 O tom, že nic není neměnné a že můžete věci ovlivnit – pohnout hranicemi, svými i těch okolo vás.
🛠️ Sebevědomí pomáhá dítěti překonat frustraci z prohry, hádky nebo neúspěchu.
Pro úspěch je důležité věřit si
🏆 A když mluvíme o úspěchu, nemáme na mysli hromadu hraček, kamarádů nebo jedniček – ale to, jak moc se dítě cítí být aktivním tvůrcem každodenního života.
Porovnejte si tyto dvě věty – které dítě je podle vás lépe připravené na život?
🗣️ „Ve škole jsem měl skvělý týden, byl jsem s kamarády a měl jsem dobré známky. Užil jsem si to, ale bojím se, že se takový týden dlouho nebude opakovat.“
💬 „Tento týden se mi ve škole moc nedařilo, pohádal jsem se s kamarády a dostal špatnou známku. Ale vím, že se můžu usmířit a zlepšit se… příští týden bude lepší.“
Jak pomoci dítěti posílit sebedůvěru?
🧱 Pokud vašemu dítěti chybí sebedůvěra, můžete mu pomoci. Především tím, že budete posilovat jeho pocit vlastní hodnoty a víru ve své schopnosti.